Ko otrok preide v občutljivo obdobje za neko dejavnost, ga je od nje zelo težko odvrniti. Pravzaprav je narobe, če ga odvračamo.
Ko se pri otroku pojavi interes za spoznavanje črk, je lahko ta vedoželjnost tako velika, da presega otrokove sposobnosti - otrok v tej želji želi pisati črke, a njegovo telo, njegova roka še ni pripravljena.
Takrat mu lahko ponudimo vrsto dejavnosti z že izdelanimi črkami. Ena prvih je lahko prirejanje črk. Pri tej dejavnosti ne gre za pisanje, v prvi fazi tudi ni nujno, da otrok že pozna črke. Bistvo je, da otrok vidi napisano črko (lahko je krajša beseda - s tremi črkami) in potem iz izdelanih črk izbere pravilne črke.
Na začetku bo otrok iz kopice črk izbral tri pravilne. Ne bo pa jih znal postaviti v pravilni vrstni red. Niti tega ni potrebno pričakovati od njega.
Naša naloga v tej fazi je, da mu pomagamo na preprogo (podlago, tla) položiti listek z napisano besedo.
Otroka tako že od majhnega navajamo na naš »bralni in pisalni red« - od zgoraj navzdol in od leve proti desni.
Besedo na listku poimenujemo (»O, poglej, tu piše lev!«).
Potem poimenujemo vsako črko posebej. »Zdaj pa poišči L.« (in ga pokažemo na listku).
Naslednji korak je, da otrok zlaga črke po vrsti, tako kot piše na listku.
Na tak način se otrok skozi igro spoznava s črkami, hkrati pa usvaja vizualno podobo besed (na youtub-u je kar nekaj posnetkov, ko dvoletniki ali triletniki »berejo« - v resnici so v svoj spomin samo shranili besedo kot sliko – besedo v celoti, ne poznajo pa posameznih črk in jim črke kot take ne pomenijo nič). Psihologi so mnenja, da tudi takšno usvajanje besed ni slabo in pripomore k razvoju otrokovih možganov.
Mi smo za to dejavnost uporabili kar "lesene črke", ki sem jih naredila za montessori urice in sem o njih že pisala. Na izbiro smo imeli tudi veliko premično abecedo (sestavljena je iz pisanih črk), a sem se odločila za črke na lesenih ploščicah, saj je za 3-letnike lažje brskati po lesenih ploščicah in jih zlagati skupaj.
Comments