top of page
polzkovahisica

Predbralne aktivnosti po metodi montessori

Maria Montessori je na podlagi svojih opazovanj ugotovila, da se v otrokovem življenju pojavljajo obdobja, ko je otrok še posebej odprt za sprejemanje znanja. Temu reče občutljiva obdobja.


Eno izmed občutljivih obdobij je tudi obdobje za jezik, ki traja od rojstva pa vse tja do 6. leta starosti. V tem času otrok zelo aktivno vsrkava jezik iz okolice in gradi svojo lastno »knjižnico« besed in glasov.


Večino dela opravi otrok povsem samostojno brez kakršne koli pomoči odraslega. To velja tudi za spoznavanje črk in pisanja.


Otrok je vsak dan obdan s posameznimi črkami in besedami ter različnimi krajšimi besedili in jih srka z vsemi čutili in v svojih možganih ureja za kasnejšo rabo.

Kaj lahko naredimo kot starši, da otroku pomagamo pri urejanju teh podob, tega znanja?


Najprej – pripravimo okolje.


  • Otroku uredimo bralni kotiček, kamor damo kvalitetne in zanimive otroške knjige.

  • Knjige naj bodo otroku dostopne neodvisno od vaše pomoči.

  • Naj bo vaš dom prijazen do knjig, do branja, do besednega raziskovanja. Ravno včeraj je mimo mene prišel podatek, da v slovenskih družinah samo 29% odstotkov staršev bere svojim otrokom. Si morete misliti?

Pred kratkim sem se pogovarjala z mamico še ne enoletnega dojenčka. Seveda sem ji toplo svetovala, naj svojemu otroku čim več bere. Pa me je žalostno pogledala in rekla, da otrok sploh ni zainteresiran za kakršnokoli branje.


Takrat sem se zavedela, da je treba besedo branje razložiti malo bolj podrobno.


Branje majhnemu otroku (1-3 let) ne pomeni, da vzameš knjigo Pika Nogavička in jo prebereš od začetka do konca. Niti ne pomeni, da vzameš Zverjasca in ga prebereš od začetka do konca.


Branje majhnemu otroku pomeni, da vzameš slikanico, kjer je na eni strani samo ena podoba, samo ena slika. Skupaj z otrokom listaš knjigico (s tem otroka učiš branja po straneh, listanja knjige in branja od leve proti desni). Vsakokrat, ko poimenujemo predmet na sliki, gradimo otrokov besedni zaklad, ki mu bo prišel še kako prav enkrat, ko bo začenjal samostojno brati in pisati.


Pri treh letih knjiga z eno samo podobo na strani seveda ne zadosti več otrokovi potrebi, zato jo zamenjamo s slikanicami. Spet pa opazujemo otroka – ali sledi našemu branju? Če sledi, mu beremo. Če pa raje on pripoveduje, kaj je na sliki, pa se lahko z njim enostavno pogovarjamo: "O, poglej, miška je v gozdu. Kdo je še v gozdu? Kaj počne?"

Tudi to je branje.


Najbrž ste že ugotovili, da otroci pri slikanicah najprej pogledajo na desno stran, šele kasneje (če sploh) na levo. Prav tu nastopimo starši. Vedno ga nežno opomnimo, da je tudi na levi strani slika. Tako se otrok uči branja od leve proti desni.

Prepoznavanje glasov v besedi


Nekateri otroci zelo hitro pokažejo interes za spoznavanje črk. Ampak poznavanje posameznih črk še ne pomeni, da otrok pozna tudi glasove, ki posamezni črki pripadajo.

Otroku lahko pri tem pomagamo na več različnih načinov.


  • Eden izmed načinov so tudi t.i. glasovne košare (glej fotografijo zgoraj).

V eno košaro (lahko je škatla, šatuljica ...) položimo predmete, ki se začnejo npr. na črko B. Balon, bonbon, boben, buča. V košaro prav tako položimo črko B. Če imate peščene črke, lahko peščeno črko, lahko črko velike premične abecede, če nimate nič od tega, lahko narišete ali napišete črko B. Ko otrok vzame predmet iz košare, predmet poimenujemo in poudarjeno izgovorimo glas B, da lahko otrok ugotovi, da se vsi predmeti začnejo z glasom B.

  • Iskanje glasov v okolju

Ko greste z otroko na sprehod ali ko ste doma v stanovanju, spodbudite otroka, da poišče predmete, ki se začnejo z glasom A. Otroci se to igro zelo radi igrajo. Prinašajo predmete in najprej sprašujejo, na katero črko se začne posamezen predmet.

Ko na sprehodu zagledamo avto, lahko rečemo: "Poglej, avto! S katerim glasom se začne aaaaaaaavto?"

  • Iz kartona lahko izdelate črke, jih pritrdite na vrvico in ga date otroku okoli vratu. Poveste mu, da bo danes iskal predmete, ki se začnejo z določenim glasom.

Na začetku lahko take predmete poiščete vi in na okno obesite črko O. Na vrata črko V. Na mizo pritrdite črko M. Tako bo otrok povezal posamezno črko s predmetom. Kasneje lahko črke poberete, jih položite v košaro in spodbudite otroka, da sam vzame določeno črko in poišče predmet, ki se začne na to črko in črko položi nanj.

Iskanje rim

Naslednja zelo zabavna in zelo mikavna dejavnost je iskanje rim. Otroci obožujejo kratke rime. In če boste nekega dne zgroženi ugotovili, da vaš otrok še posebej obožuje rime o drekcih, kakcih, ritkah ... Ja, normalnega otroka imate in ja, to je faza. Ki mine. Sicer ne tako hitro, kot bi si želeli starši, ampak vsekakor mine.


  • Otrokom predstavimo igro Reči kos!

Jaz: Reči NOS.

Otrok: Nos.

Jaz: Ti si kos.

(Reči krava. Ti si trava./Reči lonec. Pravljice je konec./ Reči skodelica. Ti si marelica.)

Prepoznavanje glasov v pisani besedi

Ko otrok prepozna že vse črke, mu lahko predstavimo kartice s kratkimi (tričrkovnimi) besedami. KOS, NOJ, ŠAL, COF.

Otrok bo skozi igro povezal predmete na slikah z določenim zapisom. Sprva mu beremo mi, da sliši glasove in jih poveže s črkami. Kasneje bo sam prepoznal črko in jo povezal z glasom.

Lahko izdelamo črke, ki jih nato prireja k besedam (o tem sem pisala pred kratkim).




Počasi, res počasi pa bo posamezne črke začel povezovati v besede. Ampak nikar ne hitimo. Dajmo otroku svobodo, da deluje v svojem ritmu.

963 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page