Že kar nekaj časa nazaj sem obljubila nadaljevanje "montessori naredi sam" zapisov. No, končno je tu tretji del.
BARVNA ZRNA
Izdelave barvnih zrn (oz. paličic iz barvnih zrn) sem se lotila že kar nekaj časa nazaj. Bila sem odločena, da bom uporabila točno take barve, kot se uporabljajo v montessori vrtcih in šolah. No, ja. Življenje je bilo odločeno malo drugače, pa sva sklenila kompromis.
Ker ne živim v Ljubljani, je ponudba fizičnih ustvarjalnih trgovin precej uboga. Tudi brskanje po spletu ni rodilo nekih opaznih sadov, zato sem počasi obupala. Ugotovila sem namreč, da bodo otroci prej diplomirali, preden bom našla lesene kroglice pravih barv. Poleg tega pa je pri izdelavi barvnih palic pomembno samo to, da so vse palice (od 1 do 9) različne barve.
Barvna zrna so super uporabna pri spoznavanju števil – najprej pri spoznavanju števil do 9 (linearno štetje), kasneje pri 'tabli NAJST' (konkretno hkrati s simbolom), pri 'tabli STO', pri zvitku itd.
TABLA NAJST
'Tablo najst' sem izdelala že pred leti. Takrat je bila hčerka ravno v obdobju, ko je že obvladala števila do deset in jo je straaaašno fejst zanimalo, kako se šteje naprej.
To je tudi prvi montessori material, za katerega sem na lastne oči videla in doživela, kako natančno je premišljen in dodelan.
Čeprav sem hčerki že nekaj časa razlagala in se trudila poiskati vse najbolj plastične primere štetja od 10 naprej, kar ni in ni »poštekala«.
Z doma izdelano tablo najst pa je tudi na konkretnem primeru videla (in otipala) števila od deset do devetnajst. In tistega dne je dojela, tablo je kasneje uporabila samo še dvakrat ali trikrat in od takrat naprej je to poglavje zanjo končano.
Tabla, ki je na spodnji fotografiji, je sodobnejšega datuma (prvič sem se potrudila in jo sama izdelala iz kartona, sedaj sem na spletu poiskala predlogo (teen board), jo sprintala in plastificirala.
TABLA 100
Ideja za 'tablo sto' se mi je utrnila, ko sem v roke dobila tole leseno ploščo. Z ravnilom sem na ploščo narisala mrežo (da je bilo lažje, se nisem prilagajala širini plošče, ampak sem vzela enotno mero 2x2 cm). Kasneje sem na spletu poiskala predlog že izpolnjene table sto, ga natisnila, prilepila na karton in izrezala posamezne kvadratke.
TABLA ZA SEŠTEVANJE
Tudi pri izdelavi table za seštevanje sem ubrala lažjo pot – spet sem na spletu poiskala predlogo (adition strip board) in jo sprintala ter plastificirala.
Izdelala sem še knjižice za seštevanje (niso na fotografiji).
TABLA ZA MNOŽENJE
Se spomnite, kako smo se v drugem (ali tretjem?) razredu učili poštevanke? Nikoli ne bom pozabila, kako sem sedela na kuhinjskem stolu in sva z mamo »drilali« poštevanko števila 8 (reeees mi ni šla). Prav gotovo mi to takrat ni bilo všeč, nisem pa zaradi tega travmatizirana. Še danes pa vem odgovor kot iz topa, če me kdo sredi noči vpraša, kolikokrat je 7x8.
No, vseeno pa se mi zdi, da so tudi bolj prijazne poti do usvajanja poštevanke.
Tabla za množenje je prav gotovo eden izmed boljših montessori materialov na področju matematike (ok, priznam, vsi materiali so fenomenalni, domišljeni, prečiščeni).
Doma izdelana tabla za množenje prav gotovo ni tako dovršena kot kupljena, opravlja pa svojo nalogo.
Otrok na označeno mesto položi listek s številko, ki predstavlja število (kamenčkov), ki bi jih rad pomnožil.
Otroku rečem:
Koliko kamenčkov dobiš, če tri kamenčke položiš petkrat?«
Tako s polaganjem kamenčkov (štetjem) usvaja tisto, kar smo mi usvajali s »piflanjem« na pamet.
Comments