Kot sem obljubila - drugi del "montessori naredi sam"!
Z odraščanjem otrok je rastla tudi zahtevnost mojih »naredi sam« projektov.
Prvih dveh predstavljenih materialov nisem izdelala sama. Predvsem zato, ker takrat pedagogike montessori še nisem poznala oz. sem se z njo šele spoznavala. Verjetno pa jih do danes še ne bi naredila, saj je potrebno veliko časa in energije. In škarij. Slednje bi se že še našle, časa in energije pa ob malih otrocih, službi in izobraževanju res ni bilo na pretek.
PEŠČENE ČRKE
Ikona montessori pedagogike so prav gotovo peščene črke. Potrebujete lesene plošče, »šmirgl« papir, škarje, modro in rdečo barvo za plošče, papirnate predloge za montessori črke, lepilo in škarje. Izdelava je kar dolgotrajna in ne preveč »na izi«, a se splača, saj so črke pogosto v uporabi.
Na enak način lahko naredite tudi peščene številke (to mene še čaka).
VELIKA PREMIČNA ABECEDA
Naslednji jezikovni material je velika premična abeceda, za katero potrebujete rdečo in modro samolepilno folijo (dobi se tudi v Merkurju), papirne predloge montessori črk.
Velika premična abeceda je zelo uporabna v obdobju predpismenosti, ko si otrok že hudo fejst želi pisati, pa njegova roka še ni povsem pripravljena. S premično abecedo otrok lahko piše, hkrati pa še vedno vadi in razvija fino in grobo motoriko za gibe, ki jih bo potreboval pri pravem pisanju.
ZABOJ S PALČKAMI
Ko sem ugotovila, da moj otrok rad šteje, sem se lotila izdelave zaboja s palčkami. Pravzaprav sta to dva lesena zaboja, v vsakem od njih pa je pet prekatov. Na stranici vsakega prekata je številka. V prvem zaboju si tako sledijo števila od 0 do 4, v drugem pa od 5 do 9.
Ker nisem mizarsko navdihnjena (in mi manjka vsaj par mašin), se seveda nisem lotila izdelave lesenega zaboja. Ker sem po naravi hrček (moj mož je enkrat komentiral, da bi jaz za vse svoje shranjene »vedno pride prav« stvari potrebovala ne samo sobo, ampak kar še eno hišo) je doma vedno kakšna prazna škatla. Tokrat sta bili dve. Dve ozki kartonski škatli, ki sta bili idealni za izdelavo zaboja s palčkami. Malo sem prilagodila obliko, številke sem sicer imela namen natisniti in nalepiti, a sem v svoji zakladnici odkrila pozabljene številke na tršem papirju iz Cicibana, Cicidoja ali kakšne podobne revije. Izrezala sem jih in nalepila na stranico vsakega prekata.
Za palčke sem imela namen vzeti kar tiste palčke od sladolednih lučk (ki se jih lahko kupi tudi v ustvarjalnih trgovinah – mislim, da jih imajo tudi v Tediju). A ker jih ravno takrat nisem imela doma, dete pa je štetje res zapopadlo, sem namesto palčk uporabila kar zvitke papirja. Dete se ni čisto nič bunilo. Sem jih pa ob prvi priliki nadomestila z lesenimi palčkami.
OKVIR ZA ZAPENJANJE
Naslednji »naredi sam« material, ki krasi naše police, je okvir za zapenjanje. S to razliko, da ni okvir, ampak so samo blazinice. Sprva sem izdelala te blazinice iz filca, a sem ugotovila, da se gumbnica na filcu rada trga, poleg tega pa občutek na koži marsikateremu otroku ni prijeten in ga to odvrača od uporabe materiala. Zato sem sešila blazinice iz blaga (no, v resnici jih nisem sešila sama, ampak moja najprijaznejša montessori pomočnica in podpornica – moja mama).
RDEČE IN RDEČE-MODRE PALICE
No, tega pa sem se lotila sama. V lesni trgovini sem poiskala palice 2x2 cm. Mož jih je razrezal po mojih navodilih, jaz pa sem jih potem pobarvala.
Rdeče palice so super uspele. Izdelava rdeče-modrih palic pa se je izkazala za ne tako enostavno kot sem si prej predstavljala. Milo rečeno – palice potrebujejo še malo »lepotnih popravkov« - na katere pa čakajo že več mesecev.
ZAVEZOVANJE ČEVLJEV
A veste tisto, ko si dete zaželi čevlje na vezalke. In potem podeduje ene – sicer še prevelike – ampak vseeno postanejo top hit. Pa ne za nošnjo, ampak so glavna zvezda čevljev - vezalke. Nič kolikokrat sem naletela na prizor, ko je na tleh sredi sobe kraljeval čevelj brez vezalk, zraven pa je sedelo dete in vtikalo vezalke v luknje.
Ko so bili ti gibi osvojeni do potankosti, se je začel pojavljati prizor čevlja z vezalkami, ki jih je dete preučevalo in vadilo zavezovanje.
No, takrat enkrat sem se odločila za izdelavo zgornjega lepotca. Ok, priznam, z izdelavo čevlja nimam prav nič. Sem ga pa uspešno reciklirala, očistila prebarvala, dodala vezalke in ... voila ... postavila na polico, kot material za učenje zavezovanja čevljev.
KROG LETNIH ČASOV
Za izdelavo tega materiala sem se morala pa precej potruditi. Želela sem izdelati res velik krog, pa nikakor nisem našla dovolj velikega modela za obrisat. Po dolgem tuhtanju in premetavanju hiše sem le našla en star zaprašen pokrov od soda. Pri barvanju dreves (ki sem jih našla na spletu in natisnila), so mi pomagali otroci. V načrtu so še napisi za letne čase in mesece, ampak še ni preteklo dovolj vode ;-).
Huh, veste kaj sem ugotovila? Da ko gre človek tako podrobno in sistematično skozi svoje materiale, pa ugotovi, da je tega pa res že kar nekaj.
In očitno bo nastal še "Montessori naredi sam - 3. del".
Comentarios