Že večkrat sem slišala reči mamice, da po otrokovem dopolnjenem enem letu so pa res začele uživati z otrokom. In tudi moja izkušnja je taka.
Še bolj pa sem uživala, ko so otroci dopolnili leto in pol in so že samostojno hodili in smo prišli tudi dlje kot do konca dvorišča.
Pri 18. mesecih velikokrat jezikovni razvoj otroka eksplodira. Iz dveh ali treh besed otrok kar naenkrat preide na celo množico besed. In kupček na novo usvojenih besed se veča in veča, da komaj dohajate.
Pri nas so bile v tem obdobju aktualne karte za bogatenje besednega zaklada (realne slike stvari, živali in ljudi – mi smo v tistem času uporabljali kartice KPK (s kretnjami podprta komunikacija), kjer so živali in stvari sicer narisane, a so svojo vlogo odlično odigrale), ki smo jih uporabljali tudi kot pripomoček za znakovni jezik za dojenčke in malčke.
Na top listi v tem obdobju so se znašle tudi knjigice z zavihki (takrat smo imeli samo eno, ki je imela na eni strani več zavihkov, kasneje sem dokupila še druge, ki so bile manjše in so imele samo en malo večji zavihek na vsaki strani, pa otrokom niso bile tako zelo zanimive kot prva).
Pa pesmice seveda. Pesmice prilagajamo otroku. Če otrok še ne govori ali govori zelo malo, izbiramo takšne pesmice, v katerih lahko otrok sodeluje (recimo Na kmetiji je lepo – otrok oponaša živali). Če pa otrok žlobudra kot strgan dohtar, pa seveda izberemo pesmice, ki mu bodo v izziv (na primer Na okno tok, tok ali Tu pri nas je v mali vasi (pesmica iz pravljice Muca Copatarica)).
Ne pozabimo na prstne igre in bibarije (za ideje lahko pokukate sem: https://polzkovahisica6.wixsite.com/website/post/bibarije).
Enako kot jezikovni razvoj napredujejo tudi motorične spretnosti.
V tem času je še vedno zmagovalna aktivnost vseh malčkov plazenje po stopnicah. Mamice in atiji, opremite se z veliko mero potrpežljivosti. In predvsem naj vam ne bo škoda časa, ki ga boste preživeli na stopnišču, saj je to naložba v otrokovo prihodnost.
V tem času, ko otrok shodi in se še uči nadzirati svoje telo v »stoječem« stanju, so zelo koristni leseni vozički za potiskanje. Mi smo imeli sicer plastične »sprehajalčke« z milijon funkcijami (od piskanja, glasbe, utripajočih luči, telefonske slušalke ...), ki so bile otrokom zanimive točno pet minut (in smo jih zelo kmalu odstranili). Sprehajalček pa je kar trdo oddelal svojo življenjsko dobo v naši hiši. Bil je v pogonu od 5.30 zjutraj pa vse do poznega večera.
Če še niste, je zdaj pravi čas, da otroku predstavite različne posode, ki se odpirajo na različne načine. Pri nas je bila pol leta ves čas v uporabi tabla, kjer so bili pritrjeni različni zaključki (vratovi) plastenk, posod od jogurta, krem itd. In jaz sem pol leta ves čas pobirala pokrovčke od teh posod po celi hiši in jih pritrjevala nazaj.
Naslednja zanimiva zadeva so vstavljanke.
Ko smo jo dobili, sem bila sicer mnenja, da bi bila boljša taka s čepki, da otrok lažje prime, a po par letih študija in preučevanja otrokovega razvoja in opazovanja otrok, vem, da je bila naša idealna za začetek. Brez čepkov, samo debelejši liki, da jih je lahko otrok prijel s celo dlanjo.
Ta na sliki je s čepki. Ta je otrokom postala zanimiva šele, ko so triprstni prijem že dobro obvladali.
Pri otrokovih 18. mesecih mu lahko že ponudimo dejavnost razvrščanja po barvah. Uporabimo tri osnovne barve (rdeča, modra in rumena). Začnemo s tremi predmeti in nadaljujemo glede na otrokov odziv.
Tudi za natikanko ni prav nič prezgodaj. Na začetku otroku ponudimo tako z velikimi (JUMBO) perlicami, kasneje se perlice manjšajo in vrvice tanjšajo. Opazujmo otroka, kako je pri delu uspešen in sledimo njemu.
Prav tako lahko otroku ponudimo pretikanko. Obstaja veliko različnih vrst pretikank (v obliki hiše, avta, pava, navadne). Pri nas so najbolj zanimive take čisto navadne, brez posebne oblike in barv.
Otroci zelo kmalu postanejo mali hišni mojstri. Če ati zabija žeblje, bi jih otrok tudi.
Če ati »šravfa«, bo tudi otrok želel »šravfati«. Zdaj je na tržišču že toliko dobrih igrač na to temo. Recimo leseno stojalo za zabijanje lesenih »žebljev« in pa leseni vijaki in matice (kot del večje delovne mize za otroke – ki pa je za tako majhne otroke še prekompleksna in je bolje, če otroku ponudimo samo vijak in matico).
Tudi zapahi in ključavnice postanejo v tem obdobju aktualni, pa zaboji za vstavljanje (po domače hranilnik – kot za kovance recimo).
Ne pozabimo na dejavnosti vsakdanjega življenja – oblačenje, slačenje, česanje, umivanje rok.
Otrokom zelo ljuba dejavnost je pranje in obešanje perila.
Zelo radi tudi brišejo mize in čistijo stekla. Da o pometanju ne govorimo.
Prav tako nikar ne pozabimo na dejavnosti na svežem zraku – dolgi sprehodi, vožnja s tricikli oz s poganjalčki (tu mislim na te plastične avte, na katerih otroci sedijo in se poganjajo z nogami, ne še na prave poganjalčke). Ti avtki so bili resnično najbolj uporabljan artikel v naši hiši. Enkrat so v naši ulici otroci celo priredili tekmovanje s temi avtki (in to vključno z otroki, ki so bili že dooolgo iz predšolske dobe).
Če imate vrt, otroku ponudite lopato (ne plastičnih, take prave kovinske – v otroških velikostih). Prekopavanje vrta je zakon. Prav tako grabljenje listja.
Predvsem pa otroci uživajo v gibanju na svežem zraku. Tudi pozimi in v mrazu,
Comments