Tale zapis je nastal, ker sem ugotovila, da zelo, zelo manjka kakšen seznam knjig za bralce začetnike.
Oh, ja. Če vpišete v strička gugla »knjige za bralce začetnike«, sicer dobite cel kup idej, predlogov. A ko te »ideje in predloge« dejansko primete v roke, zlahka ugotovite, da so mišljene za bralce začetnike – ki so stari vsaj 8 let in že vsaj 2 leti berejo. Res berejo.
Ena taka knjiga (priznam, jaz sem jo v svojem navdušenju kupila) je Zgodbe za prvo branje (kupila sem jo v Lidlu). Že ko sem jo prvič samo odprla, sem vedela, da sem brcnila mimo, kot sem dolga in široka.
Potem še recimo knjiga Duhec Gašper gre v šolo. Čisto super knjiga. In jo priporočam. A ne, če je vaš otrok šele včeraj prebral svojo prvo besedo.
Kajti tako se začne. Otrok začne brati eno samo besedo (najpogosteje besedo s tremi črkami). Kasneje pridejo na vrsto besede s štirimi črkami itd. Kmalu se (tudi predšolski) otroci naveličajo brati samo posamezne besede. Oni si želijo več. In več.
Oni bi radi brali stavke.
Ampak kratke stavke. Pa seveda posamezne stavke. Če je na kupu preveč črk, besed, stavkov in vsega ... ja kdo bo pa bral ta čreva?
In me je res, res jezilo, ker nisem vedela, kakšne knjige naj ponudim otroku, ki bi rad bral, ki zna brati, a šele nabira bralno kondicijo.
Na srečo je v naši hiši dovolj knjižne zaloge, da smo s skupnimi močmi izbrskali primerne knjige.
Da bo lažje vam in vašim otrokom, bodočim knjižnim moljem, sem sestavila seznam knjig – slikanic z res malo besedila, stripov, slikopisov za malčke, zvočnih knjig ...
Če se vam zdi, da nekatere knjige niso primerne letom, v katerih otroci po navadi začnejo brati – ja, vsebinsko nekatere res niso primerne za starostno skupino, o kateri govorim.
Pri izboru sem bila pozorna predvsem na količino besedila v knjigah – da je na posamezni strani res samo en stavek ali največ dva, da otrok ne obupa že ob samem pogledu na količino zapisanega.
Nisem se pa omejevala samo na knjige z velikimi tiskanimi črkami, saj marsikateremu mlademu bralcu tudi male tiskane črke ne delajo problemov. Sem pa pri posamezni knjigi označila, ali je besedilo napisano z velikimi ali z malimi tiskanimi črkami.
SLIKANICA Z MALO BESEDILA
Lov na medveda (knjiga ima sicer kar nekaj besedila, a je iz vidika bralca začetnika odlična, saj se besede in stavki ponavljajo, kar bralcu, ki je šele na začetku svoje poti, močno olajša branje. Poleg tega se besedila hitro naučijo in so ob naslednji strani z enakim besedilom strašno ponosni, ko »znajo prebrati« skoraj celo stran.)
Kje je Piki? (ta slikanica prav gotovo spada med tiste, ki vsebinsko res ne ustreza starosti bralcev začetnikov, a je idealna za same začetke branja. Malo besedila, preprosti stavki, preproste besede.)
Zgodbe iz želodjega gozda (tudi v tej slikanici je malo besedila, besedišče je otroku znano, besede in stavki so preprosti).
Medo Jaka v vrtcu/ gre na kahlico/ je bolan ...
Te knjige nas spremljajo že precej let. Začelo se je tam okoli enega leta starosti najstarejše, ko smo v slikanici samo iskali račko (na vsaki strani je ena račka, ki v celotni zgodbi nima ravno nekega vidnega mesta, a je bila takrat pač najbolj pomembna) in ko sem že mislila, da jih bom lahko pospravila, sem ugotovila, da so spet aktualne, saj imajo ravno prav malo besedila za začetke branja.
Kaj je videl Mižek Figa (velike tiskane črke)
Tale knjiga pa je iz družinske zakladnice. Stara vsaj toliko kot jaz. Na trenutke je besedišče sicer nenavadno (težke besede), na nekaterih straneh precej besedila, je pa celotna knjiga spisana z velikimi tiskanimi črkami.
Daj mi poljubček (velike tiskane črke)
Priznam, ko smo dobili tole knjigo v dar, nisem bila ravno navdušena. A ob učenju branja spreminjam svoje mnenje. Preprosti stavki, ponavljanje besed in besednih zvez bralcu začetniku precej olajšajo novo spretnost.
STRIPI:
Mančkarada (zbirka stripov – Marjan Manček – velike tiskane črke) – se dobijo tudi posamezno:
Brundo Rjavček,
Modri medvedek
SLIKOPISI ZA MALČKE:
Visoko, više, do neba (slikopisi)
Mi se imamo radi
Kaj boš po poklicu ti
ZVOČNA KNJIGA
Muca Copatarica
Zvočne knjige so sicer namenjene mlajšim "nebralcem", a je besedilo v njih ravno prav razredčeno in ravno prav poenostavljeno, da se lahko otrok na začetku svoje bralne poti sam brez težav prebije skozi zgodbo.
Vse najboljše!
Tudi ta knjiga me ni ravno očarala, so bili pa toliko bolj navdušeni nad njo naši novi bralci. Tudi ta knjiga vsebuje kratke, preproste stavke.
Želim vam (no, bolj vašim otrokom) veliko bralnih užitkov.
Comentarios